Studieråd

PF har en række studieråd, der repræsenterer en eller flere bachelor- eller kandidatretninger på DTU.  Studierådene holder som udgangspunkt møde hver måned, og møderne er åbne for alle DTU studerende (dog med enkelte lukkede punkter). I menuen til venstre findes mere information om de enkelte studieråd. Er du I tvivl om, hvilket studieråd du hører under, eller mener du der mangler et for din retning, kan du skrive en mail til bestyrelse@pf.dk for mere information.

Da det kan være svært at navigere i alle forkorterlser, håndbevægelser og råd, blev der lavet en brochure for at gøre det nemmere for dig.

Diplomstudieråd

ARTEK

Sisimiut Campus | Arktisk Byggeri og Infrastruktur | Fiskeriteknologi | Det Arktiske Semester 

Formand, Pernille Bak Andreasen – pba@pf.dk
Næstformand, Magnus Sandin Helleskov


BIX

Byggeri og Infrastruktur | Eksport og Teknologi

Formand, Sandra Gerschanow Nielsen –
Næstformand, Zenia Engaard Hansen


BygDesign

D. Bygningsdesign | C. Bygningsdesign

Formand, Cecilie Jørgensen – cecilie@pf.dk
Næstformand, Julie Bertelsen


BØF

Fødevaresikkerhed og -kvalitet | Kemi- og Bioteknik | Kemiteknik og International Business

Formand, Sara Amalie Mølgaard Melkjorsen
Næstformand, Johanne Lønborg Christensen


ELITØ

Elektrisk Energiteknologi | Elektroteknologi | IT-elektronik | IT og Økonomi | Softwareteknologi | Sundhedsteknologi

Formand, Hildibjørg Didriksen – Hildibjorg@pf.dk
Næstformand, Christoffer Binzer Bjørner


Maskin

Maskinteknik

Formand, Cecilie Damgaard Jensen
Næstformand, Nanna Rye Huss 


PROMO

Mobilitet, Transport og Logistik | Proces og Innovation | Produktion

Formand, Nete Sparre Hangel – nete@pf.dk
Næstformand, Liv Didi Pedersen


Civilbachelorstudieråd

Bio4Life

Life Science og Teknologi | Bioteknologi | Teknisk Biomedicin

Formand, Lasse Rene – LR@pf.dk
Næstformand, Mikkel Frier Wolfhagen


Byg

Byggeteknologi 

Formand, Emelie Elving Jensen – EEJ@pf.dk
Næstformand, Nikolas Holm Poulsen


BygDesign

D. Bygningsdesign | C. Bygningsdesign

Formand, Cecilie Fischer Jørgensen – cecilie@pf.dk
Næstformand, Julie Mucnk Bertelsen


DIMS

Design og Innovation | Data Science og Management | Strategisk Analyse og Systemdesign

Formand, Lea Emilie Reymond Ajslev – ajslev@pf.dk
Næstformand, Sam Rahbar – sam@pf.dk


General Engineering

General Engineering 

Formand, Klaudia Anna Kacperska – klaudia@pf.dk
Næstformand, Michail Harmandjiev – miph@pf.dk
Næstformand, Blanca Morillo
Næstformand, Anna Hjort Danielsen


Kemi

Kemi og Teknologi

Formand, Asbjørn Lau Everland – everland@pf.dk
Næstformand, Kaare Halskov Anholm


MediKoBS

Medicin og Teknologi | Kvantitativ Biologi og Sygdomsmodellering

Formand, Frederik Peetz-Schou Larsen – peetz@pf.dk
Næstformand, Robert Dunker Pedersen – rdp@pf.dk
Næstformand, Freja Mette Terp Petersen


Miljø

Miljøteknologi

Formand, Oleg Hertoft – hertoft@pf.dk
Næstformand, Anna Arndisdottir Wulff


Nano-Space Alliancen (NSA)

Fysik og Nanoteknologi | Geofysik og Rumteknologi

Space-formand, Niels Boelt Mortensen – nbmortensen@pf.dk

Fysnan-formand, Nicolai Lindaa Amin – amin@pf.dk


P&K

Produktion og Konstruktion

Formand, Frederik Voigt
Næstformand, Mads Friis


SNE

Bæredygtigt Energidesign | Cyberteknologi | Elektroteknologi

Formand, Alexander Torp Jørgensen – torp@pf.dk
Næstformand, Andreas Goltermann – goltermann@pf.dk


S/M-KID

Softwareteknologi | Matematik og Teknologi | Kunstig Intelligens og Data

Software-formand, Eline Aarhus – aarhus@pf.dk
Mattek-formand, Viktor Stenby Johansson – stenby@pf.dk
KID-formand, Sofus Albert Høgsbro Rose – sofus@pf.dk


Kandidatstudieråd

Rather than be organized around study lines, master student councils are organized around topics.

Geo- & Astrophysical Union of Space Students (GAUSS)

Earth and Space Physics | Cold Climate Engineering | Remote Sensing | Wireless Engineering | Mapping and Navigation | Climate Monitoring

Chairman, Elisabet Anne Marie Hallström – hallstrom@pf.dk
Vice-chairman, Benjamin Hauptmann


Wind Energy Student Association (WESA)

Wind Energy | Sustainable Energy 

Chairman, Joshua Penrod Forrest – wesa.wind
Vice-Chairman, Amay Boudellal


Master student council for Compute (to be constituted)

Computer Science and Engineering | Mathematical Modelling and Computing | Human Centered Artificial Intelligence 

Sidst opdateret: 25/09/2022