Institutstudienævn (ISN)

På DTU er studienævn organisatorisk placeret på institutterne i form af institutstudienævn (ISN). De arbejder med uddannelsesrammerne for diplom-, bachelor- og kandidatuddannelserne samt med undervisningen på det enkelte institut. Der er derfor et ISN per institut. Studienævnene arbejder for at sikre kvaliteten på DTUs uddannelser, bl.a. ved at gennemgå kursus-evalueringer og lave tiltag på baggrund af disse eller andre forhold. Hvis du vil vide mere om ISN eller har input til et studienævn, så står Fagligudvalget for at koordinere og opkvalificere studenter-repræsentanterne i ISN. Hvis du vil vide mere eller har spørgsmål (eller svar), så kan du kontakte en af studenterrepræsentanterne for dit ISN igennem dit studieråd eller skrive til uddannelse@pf.dk. Nedenfor kan du se repræsentanterne i dit studienævn.

ISN Aqua

ARTEKAlvilde Rahbek Oksens205085@dtu.dk
MiljøCeelin Aila Andersencaia@dtu.dk
GERasmus Sigurd Sundins196677@dtu.dk

ISN Bioengineering

Bio4LifeElisa Marie Martinyelisa@pf.dk
MediKoBSNatasja Kaas Lunds174338@dtu.dk
GEKlaudia Anna Kacperskaklaudia@pf.dk
Bio4LifeHelene Vingborg Tofts174600@dtu.dk

ISN Byg

BygAmanda Jørgensens183499@dtu.dk
BygDesignLine Birka Metha Munchs194889@dtu.dk
BygDesignCecilie Jørgensens183607@dtu.dk
ARTEKFranziska Theresa Sørensens183589@dtu.dk

ISN Compute

S/M-KIDEmil Hovgaard Wrona Olsens194348@dtu.dk
ELITØTroels Toy Christoffersens152780@dtu.dk
S/M-KIDMathias Daniel Frosz Nielsens201968@dtu.dk
SNEChristian Rømer Thulstruproemer@pf.dk

ISN Elektro

SNEAndreas Goltermanngoltermann@pf.dk
ELITØKasper Bjørnskovs205045@dtu.dk
NSAAnnika Dalsgaard Jensens214445@dtu.dk

ISN Energi

GEMichail Harmandjievs204801@dtu.dk
NSAMartin Lau Nielsens173960@dtu.dk
SNELucas Venge Eilsborgs214276@dtu.dk

ISN Engineering Technology

BIXSandra Gerschanow Nielsens210814@dtu.dk
PROMONete Hangels203354@dtu.dk
MaskinCecilie Damgaard Jensens195274@dtu.dk
BygdesignSarah Marie Lehrmanns173835@dtu.dk
ARTEKEmilie Pehrsson Danmarks165368@dtu.dk

ISN Fotonik

SNEAxel Andreas Schmidt Haugbølles183933@dtu.dk
NSAAndreas Baltzer Skovs183764@dtu.dk
S/M-KIDElisabeth Heegaards184000@dtu.dk

ISN Fysik

NSAFreja Fink Arnbjergs203917@dtu.dk
GERita Saraivas205717@dtu.dk
S/M-KIDSofus Albert Høgsbro Roses174509@dtu.dk
NSAKamma Nørrelund Pedersens171244@dtu.dk

ISN Food

BØFJacob Hagens205109@dtu.dk
BØFEsther Stenstrop Søndergaards203752@dtu.dk
BØFMartin Holmgaards184854@dtu.dk

ISN Kemi

KemiAugusta Frost Korsgaards183856@dtu.dk
BØFMalou Liv Enevoldsens215561@dtu.dk
Bio4LifeMette Røkke Bjørnsons174563@dtu.dk

ISN Kemiteknik

BØFCecilie Lotte Ljungberg Andersens194226@dtu.dk
KemiChristian Kaas Sørensenkaas@pf.dk
BØFJonas Skotte Gerbaulets205328@dtu.dk

ISN Management

DISASterThor Nørgaard Eriksens204618@dtu.dk
PROMOLasse Houmann Thygesenlht@pf.dk
MiljøAnna Lia Scharling Tromer Dragsdahls171530@dtu.dk
S/M-KIDEline Aarhusaarhus@pf.dk

ISN Mekanik

MaskinKenni Lykkes155924@dtu.dk
DISASterSophie Agnete Plougmands193736@dtu.dk
P&KMads Friiss194515@dtu.dk
BygAfan Jahics203612@dtu.dk

ISN Miljø

MiljøSebastian Kjærulff Jensenskj@pf.dk
MiljøKristine Kildegaard Atzenkratz@dtu.dk
MiljøHenriette Clara Sophie Rillings213243@dtu.dk

ISN Space

GAUSSElisabet Anne Marie Hallströms174494@dtu.dk
NSAHenrik Gjerding Hynkemejers203959@dtu.dk
GAUSSBenjamin Nobre Hauptmanns183832@dtu.dk

ISN Sundtek

MediKoBSEmil Kristiansenemil@pf.dk
NSAJean-Victor Leif Joseph Bendixen-Fernex de Mongexs203902@dtu.dk
Bio4LifeLasse Renes183448@dtu.dk
MediKoBSMikolaj Cyprian Bejstermikolaj@pf.dk

ISN Vind

WESAKasper Sveistrup Holcks164377@dtu.dk
GERasmus Meier Knudsens184441@dtu.dk
WESAJoshua Penrod Forrests212474@dtu.dk
Sidst opdateret: 10/01/2022