Kandidat PDF Udskriv E-mail

Som ny kandidatstuderende på DTU har du mulighed for at deltage i kandidatstudiestarten og få besvaret alle dine spørgsmål lige inden studiestart. Programmet løber af stablen næste gang onsdag 5. august 2009. Programmet er fokuseret på kandidatstuderende der ikke har læst på DTU før og er tilrettelagt for at give netop denne gruppe den bedste introduktion til studie livet på DTU, socialt såvel som fagligt.

 

På dagen vil du blive modtaget af DTU studerende, der vil vise dig rundt på campus og guide dig gennem dagens program.

Dagen starter med en kort introduktion efterfulgt af en rundvisning på DTU. På rundvisningen vil du blive introduceret til kvadrant systemet på DTU og få et overblik over den kvadrant, hvor din fag-gruppe høre til. Rundvisningen vil også tage dig forbi hovedbygningen med steder som kantinen, sportshallen og studievejledningen og Studentercenteret.

I slutningen af rundvisningen finder vi en databar og giver en introduktion til de to interne kommunikationssider på DTU: CampusNet og Portalen. Ved hjælp af disse to sider kan du blandt andet tilmelde dig kurser, se hvornår din undervisning foregår, og hvornår du skal til eksamen.

Efter at have nydt dit første frokostmåltid i kantinen er det tid til at snakke om studiekulturen på DTU. Efter dette oplæg vil du vide, hvor meget gruppearbejde vi har på DTU, om det er normalt at afbryde underviseren med spørgsmål under undervisningen, og hvor mange timers undervisning 5 ECTS point er om ugen på DTU.

Eftermiddagen afsluttes med et foredrag om studiemiljø. Der vil være fokus på de sociale aktiviteter på DTU, som man kan deltage i efter undervisningen. Det kan være alt fra deltagelse i studenterpolitiske aktiviteter til træning i rugbyklubben Exciles eller turneringer i Polyteknisk Pokerklub. Det er også under dette foredrag, at du har mulighed for at stille eventuelle spørgsmål, du ikke har fået svar på endnu.

I direkte forlængelse af Kandidatstudiestarten afholder Studie-vejledningen og Karrierecenteret et oplæg for nye kandidatstuderende fra kl. 15.00-17.00. Til infomødet kan du blandt andet få hjælp til hvordan du laver en studieplan og hvilke overvejelser du bør gøre dig i den forbindelse. Målet er, at du får fokus på din uddannelse her og nu og på dine fremtidige karriereønsker. De to arrangementer supplerer hinanden, og vi anbefaler at deltage i dem begge. Du vil modtage en separat invitation til dette oplæg.

Kandidatstudiestarten er gratis, men forplejning på dagen er for egen regning. Af hensyn til planlægning bedes du tilmelde dig senest onsdag den 29. juli, se tilmeldingsblanketten. Eventuelle spørgsmål kan stilles til: Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den

Velkommen til DTU
Kandidatstudiestarts koordinerings gruppen

Sidst opdateret ( Sunday 12. July 2009 )