Forside arrow Dansk arrow Debat arrow Blog arrow Auditorierne på DTU
Auditorierne på DTU PDF Udskriv E-mail

Af Christian Nørr Jacobsen

”Døren smækker endnu en gang, en ny studerende træder ind i det gule murstensprægede auditorie, kun oplyst af svage lamper i loftet, og spejder rundt for at finde en plads, men det er svært når alle har sat sig yderst på de lange rækker og blokerer for mange midterpladser.”

Jeg, de andre studerende og forelæserens opmærksomhed er for en kort stund forstyrret, selvom den forsinkede studerende forgæves prøver at være stille. Jeg benytter lejligheden til at sætte mig anderledes på træsædet for at få blod til min anden balle, mens jeg med den ene hånd holder på skriveblokken, så den ikke glider ned af det skrå bord og fabrilsk balancerer en kop kaffe med den anden. Omrokeringen hjælper ikke det store, da jeg stadig sidder dårligt på sæderne og dette fjerner modvilligt mit fokus på den ellers spændende forelæsning. Kort tid efter giver min 1½ år gamle laptop, som jeg tager notater på, hungerende efter strøm, op. Hvorfor fik jeg ikke ladet den op hjemmefra spørger jeg mig selv, da jeg godt ved at der ingen mulighed for opladning i auditoriet. Da der endelig er pause og jeg, velfortjent efter 45 minutter, får strukket benene og noget frisk luft kan jeg ikke lade være med at tænke på vej hen mod kaffemaskinen – det er da også ærgerligt, at jeg absolut skal ramme kurser med forelæsninger i de gamle auditorier

Kan du nikke genkendende til bare lidt af dette, så tøv ikke med at læse videre!

DTUs auditorier er efterhånden over 40 år gamle, nedslidte og ikke optimale for undervisningsmiljøet på et universitet i topklasse. Heldigvis bliver der gjort noget ved det, da alle auditorier på campus skal renoveres indenfor den næste årrække.

Adskillige arkitektforslag er allerede hentet ind til auditorierne i bygning 421, som bliver de første på DTU der renoveres. Forslagene er meget forskellige og hæfter sig specielt ved nye bordopstillinger der blandt andet tæller ”Harvard stilen”, hvor de studerende sidder i en halvcirkel som i et amfiteater, og hvor underviseren kan være mere fortællende og tæt på de studerende. En anden er rækkeform som minder om det nuværende, men kun i den første halvdel mod tavlen og med borde og stole til grupperegning oppe bagerst i auditoriet. Der er dog mange flere aspekter ved disse forslag, som også omfatter indretning af nye faciliteter udenfor og omkring auditorierne for at højne studiemiljøet. Det skal understreges at disse lang fra er endegyldige, og det er derfor de studerende, som brugere af auditiorerne, skal give deres mening og ideer til kende, således at de i samarbejde med DTU kan skabe de bedste studiemiljøforhold til glæde langt ud i fremtiden.

Kom meget gerne med kommenterer på denne blog, om hvordan netop du synes DTUs nye auditorier skal udformes. Det er nu der skal handles, så DTU kan få de studerendes mening med allerede her i begyndelsen af processen. 
Kommentar
Tilføj ny Søg
Alexander Hansen  - 421   |82.211.214.xxx |2010-03-09 20:55:17
"Harvard-stilen" er da komplet ubrugelig, for det handler basis set bare om at kunne se tavlen og sidde behageligt.

Da jeg bruger mest at min tid på MEK, har jeg oplevet et par forskellige temperaturer fra ca. 5 grader C, til over 25 grader i lokalet om vinteren. Det tog også campus 2 uger at fikse varmeproblemet. Har prøvet at sidde på en stol, hvor den ene pind var knækket, så man nærmest skulle balancere for at sidde ned.

Men tilbage til udformningen af lokalerne. Der er intet galt i, hvordan bordene er sat. For det handler om at man sidder og får ting at vide. Det med at forelæseren skal kunne gå rundt kræver en masse plads. Og så vil vi få en diskussion om lokalerne så skal udvides. For ingen steder på MEK kan rumme min. 80 personer. Så blødere sædere, borde som ikke er malet maling med friktionskoef. tæt på 0, varme-og kuldeproblemer løses, aircondition så det er behagelig om sommeren, bedre lamper og stik til bærbare.
Christian Nørr - Socialudvalgs   |130.225.73.xxx |2010-03-11 13:03:31
Først og fremmest - rigtig god kommentar.!

"Harvard stilen" er i en slags oval bue hvor der er knap så meget fokus på slideshows og tavleundervisning, men mere en fortællende og dynamisk undervisning. Om det passer til DTU og ingeniørstudier kan jeg dog også tvivle på, da dette lægger mere op til brugen af tavler.

Jeg ved at ventilation og temperaturstyring er noget DTU vægter højt og er i gang med at få på plads til de nye auditorier. Så der bør vi som brugere af auditorierne opleve bedre luftforhold samt undgå kuldeproblemerne der kan opstå om vinteren.

De skrå borde var og er en kæmpe fejl, da de blev betragtet som ergonomisk korrekte. Men der blev ikke taget højde for at malingen gør at alt glider af bordet. For at undgå det, er det nok vigtigst bare at få vandrette flader, hvilket også giver mulighed for at stille f.eks. en kaffekop (Noget jeg er glad for )
Søren Fischer  - Romersk arena og indeklima     |93.160.182.xxx |2010-03-12 22:41:07
En ting er at Harvard modellen måske kræver lidt mere plads, men det er absolut intet mod det forslag omkring arena modellen hvor folk sidder i en cirkel omkring den plads hvor læreren så kan stå og forelæse.
Det kan måske benyttes til hvis man studerer filosofi og skal have de højtflyvende diskutioner igang, men det er absolut ikke noget der passer til undervisning af ingniører hvor det nu engang er lidt rart at underviseren kan skrive formlen ned på tavlen.

Det vigtigste element i at få skabt nogle ordentlige undervisningslokaler er at indeklimaet fungerer optimalt. Utilstrækkelig ventilation gør at folk falder i søvn efter tyve minutter og dette er selvfølgelig slet ikke holdbart.
Martin Hangaard Hansen  - Gruppeborde i auditoriet   |80.199.50.xxx |2010-03-21 22:32:22
"Christian Nørr Jacobsen" skrev:
En anden er rækkeform som minder om det nuværende, men kun i den første halvdel mod tavlen og med borde og stole til grupperegning oppe bagerst i auditoriet.


Jeg har enormt svært ved at se fordelene ved at have gruppeborde stående bagest et auditorie med de almindelige rækker. Er der nogen der kan komme med et forslag til en undervisningsform, der udnytter en sådan udformning?

Der er ingen, der gider sidde halvt med ryggen til tavlen i løbet af en forelæsning, og der kan jo heller ikke foregå grupperegning og forelæsning samtidig, da det ene vil forstyrre det andet. Hvis folk skal op og stå og skifte plads kan man ligeså godt lade auditorie være auditorie og så gå til et gruppelokale.

Måske kan der være en idé i at have plads til et gruppebord foran auditorierækkerne, så der kan foregå en diskussion eller et gruppearbejde, som tilhørerne kan sidde og observere. Det at sidde og analysere andres gruppearbejde lyder dog mere som noget der hører til på et humanistisk fakultet og ikke DTU.

Forslag som går på at have auditorier kun med gruppeborde ser jeg mere mening i, da de så får karakter af klasselokaler.
Martin Hangaard Hansen   |80.199.50.xxx |2010-03-21 22:33:30
et gruppearbejde, som tilhørerne kan sidde og observere. Det at sidde og analysere andres gruppearbejde lyder dog mere som noget der hører til på et humanistisk fakultet og ikke DTU.

Forslag som går på at have auditorier kun med gruppeborde ser jeg mere mening i, da de så får karakter af klasselokaler.
Christian Nørr Jacobsen  - re: Gruppeborde i auditoriet   |130.225.73.xxx |2010-03-23 15:30:40
Martin Hangaard Hansen skrev:
"Christian Nørr Jacobsen" skrev:
En anden er rækkeform som minder om det nuværende, men kun i den første halvdel mod tavlen og med borde og stole til grupperegning oppe bagerst i auditoriet.


Jeg har enormt svært ved at se fordelene ved at have gruppeborde stående bagest et auditorie med de almindelige rækker. Er der nogen der kan komme med et forslag til en undervisningsform, der udnytter en sådan udformning?

Der er ingen, der gider sidde halvt med ryggen til tavlen i løbet af en forelæsning, og der kan jo heller ikke foregå grupperegning og forelæsning samtidig, da det ene vil forstyrre det andet. Hvis folk skal op og stå og skifte plads kan man ligeså godt lade auditorie være auditorie og så gå til et gruppelokale.

Måske kan der være en idé i at have plads til et gruppebord foran auditorierækkerne, så der kan foregå en diskussion eller et gruppearbejde, som tilhørerne kan sidde og observere. Det at sidde og analysere andres gruppearbejde lyder dog mere som noget der hører til på et humanistisk fakultet og ikke DTU.

Forslag som går på at have auditorier kun med gruppeborde ser jeg mere mening i, da de så får karakter af klasselokaler.


Ideen med gruppeborde til grupperegning og lignende bag i auditoriet er ikke at analysere nogens gruppearbejde ej heller at have grupperegning og forelæsning samtidig. Ideen, som jeg forstår det, er at der kan være forelæsning forrest og hvis der så er små øvelser under forelæsning kan gruppebordene bagerst i auditoriet benyttes. Dette skulle være en let måde at kunne komme til gruppeborde uden at skulle gå over til et helt andet lokale når det kun drejer sig om mindre opgaver.

Det negative som jeg ser det, er den niveauforskel der formegentlig kommer til at være da pladsen med gruppeborde fylder en del og auditoriet derfor kommer til at virke stejlt ved rækkerne til forelæsning.
Samtidig vil der også være plads til færre mennesker end i de nuværende. Hvor meget kan jeg ikke helt vurdere.
Søren Fischer  - Udnyttelse af faciliteter     |172.22.22.xxx |2010-03-23 15:52:29
Baggrunden for at lave kombinerede forelæsnings og grupperum er at halvdelen af undervisningslokalerne kun bliver brugt som det er i øjeblikket.
Enten sidder man til forelæsning i et auditorium eller også har man grupperegning i et andet lokale.

Ved at indrette lokalet så det kan facilitere begge dele kan der opnå en højere udnyttelses procent af lokalerne.

Der vil umiddelbart ryge i hvert fald 50% af pladserne i auditoriet hvis man laver den model med grupperegning i bagenden af lokalet. Dette betyder at folk ikke vil sidde så spredt, og generelt komme tættere på tavlen så forelæseren får nemmere ved at kommunikere med eleverne.

Dette er selvfølgelig ikke en holdbar løsning for alle auditorierne da vi stadig har de store kurser som; mat 1, mat 2 og statistik som har brug for rigtig mange auditoriepladser.
Skriv kommentar
Navn:
E-mail:
 
Hjemmeside:
Titel:
UBBKode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Sidst opdateret ( Friday 05. March 2010 )